Asociația crescătorilor de animale ZOO HOCENI

Asociația Crescătorilor de Animale are ca scop gestionarea, concesionarea pășunilor din proprietatea privată a comunei, în interesul fermierilor , crescătorilor de animale din comuna Hoceni.

Această formă de colaborare duce la posibilitatea de administrare a pășunii în condiții bune, atragerea de sucvenții APIA , iar cu banii din sucvenții s-au realizat lucrări administrative și de gospodărire a pășunilor. S-au construit alimentări cu apă, desecări, reînsămânțări ale pășunilor, fertilizare prin împrăștierea de îngrășământ, curățarea de spini și arbuști. Aceste activități s-au realizat cu investitia atât a Primăriei cât și a Asociației, având ca scop dezvoltarea activității de crștere a animalelor.